Materyal Rehberi

 

Günümüzde halı üretiminde kullanılan onlarca farklı materyal arasından tercih yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Rehberimizde materyallerin özelliklerini ve doğru kullanım alanlarını sizin için inceledik.

 

Doğal Materyaller

Doğal materyaller, hayvan yünlerinden ve bitki liflerinden elde edilen malzemeleri ifade eder. Günümüzde doğanın enerjisini evine taşımak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen bu materyallere yakından bakalım.

 

Yün

Doğada hayvanları dış etkenlerden koruyan yün, oldukça güçlü ve bir o kadar yumuşak bir malzemedir. Leke emiciliği yüksek olan yün, aynı zamanda ısı yalıtımı sağlar ve iyi korunursa uzun yıllar dayanabilir. Yün iplikler, nemli ortamlarda uzun süre beklerse zarar görebilir. Devamlı güneş ışığına maruz kaldığı durumlarda renginde solmalar yaşanabilir. Salonunuzda ya da dinlenme alanlarınızda sıcak ve doğal bir ortam hayal ediyorsanız, yün halılara göz atmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

 

Halıcızade yün halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade yün halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Pamuk

Kullanım rahatlığı bakımından giysilerimizde de sıkça tercih ettiğimiz pamuk, doğal, hafif ve nefes alabilen ipliklerden oluşur.. Pamuk kolayca boyanan bir malzeme olduğundan pek çok renk ve desen seçeneği sunar. Dokusu yumuşaktır ve rahat temizlenebilir, hava alan iplik yapısıyla hijyeniktir.. Hav ve toz bırakmayan yapısıyla solunum yolu hassasiyetleri yaşayan bireylerin yaşam alanları, bebek ve çocuk odalarında tercih edebilirsiniz.

 

Halıcızade pamuk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade pamuk halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Bambu

Bambu hızlı büyüyen ve kolay yetiştirilen bir bitki olduğundan, halılar için doğa dostu bir malzemedir. Pek çok malzemenin aksine üzerinde hareket edildikçe elektriklenmez, aksine, vücudunuzdaki elektrik yükünü atmanıza yardımcı olur. Parlaklığından gelen özgün renklerin yanında yumuşak dokusuyla da yaşam alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat tüm doğal malzemeler gibi bakımına özen gösterilmesi gerekir. Temizliği konusunda dikkatli olmalı, halınızı ipliklerin yönüne doğru temizlemeye özen göstermelisiniz. Antialerjik özelliği olan bambu halıları yatak odanızda ve çocuk odalarında tercih edebilirsiniz. Suyla temasında sararmalar yapabilen bambu iplikleri, yumuşaklığı ve parlaklığın yanında özenli bakımla uzun süreler kullanılabilir.

 

Halıcızade bambu halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade bambu halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Hasır

Hasır sağlam, odunsu liflerden üretilen ve pek çok ortamda kullanılabilen, dayanıklı bir malzemedir. Doğal topraksı renk tonlarıyla dinginleştirir. Tasarım detayları ve dokuma sıklığına göre bakım ve temizlik gereksinimleri değişebilir. Bol ışık alan alanlarda şık bir görünüm sunar. Trafik yoğunluğu olan alanlarda kullanabilir, kış bahçeleri, mutfak, salon ve çalışma odalarında tercih edebilirsiniz.

 

Halıcızade hasır halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade hasır halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Post

Hayvanların doğaya karşı en önemli korunma araçları, derileri ve tüyleridir. Bu nedenle hayvan postu oldukça sağlam ve değerli bir malzemedir. Postun yekpare olarak işlenmesiyle, doğal formunda üretilebileceği gibi küçük parçalar bir araya getirilerek modern tasarımlar oluştururken de kullanılabilmektedir. Zeminde farklı bir doku oluşturmak için alternatif seçenek oluşturan postlar yalnızca kuru temizleme yapılarak veya nemli bezle silinerek temizlenebilir. Bu özellikleriyle post halıları salonunuzda, ofisinizde ve yatak odanızda tercih edebilirsiniz.

 

Halıcızade doğal post halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade doğal post halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

İpek

İpek hepimizin zihninde parlaklığın ve yumuşaklığın simgesi. İpek böceklerinde oldukça zorlu bir sürecin sonunda elde edilen bu kıymetli malzemeyi en uzun süre kullanmak için özenli kullanım gerekiyor. Kıymeti oldukça yüksek olan bu hassas materyali yatak odası ve salonlarda tercih etmenizi öneririz.

 

Halıcızade ipek halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade ipek halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Sentetik Materyaller

Sağlamlık ve fiyat avantajı açısından doğal materyallerin en büyük alternatifi olan sentetik iplikler, teknoloji ve üretim tekniklerinin gelişmesiyle kullanım kolaylığı sağlıyor. Bugün üretimde sıklıkla tercih edilen sentetikler, doğal malzemelerin özelliklerini belirli ölçülerde taşır hale geldi.

 

 

Akrilik

Görünüş ve doku itibariyle yüne benzeyen akrilik, yünden daha parlaktır. Akrilik halılar hafiftir ve yıkanabilir. Yünün hesaplı bir alternatifidir. Kolay leke tutmaz ve neme karşı dayanıklıdır. Akrilik halıları mutfaklarınızda, trafiğin yüksek olduğu mekanlarda, yaşam alanları ve salonlarınızda tercih edebilirsiniz.

 

Halıcızade akrilik halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade akrilik halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Polyester

Polyester, görünüş ve kullanım kolaylığı bakımından çok yönlü bir malzemedir. Pek çok renk ve desen seçeneği sunması yönüyle dekoratifdir. Neme ve suya dayanıklıdır ve kolay lekelenmez. Mutfaklarınızda, salonlarınızda ve koridorlarınızda tercih edebilirsiniz.

 

Polipropilen

Polipropilen lekeye karşı en dayanıklı malzemelerden biridir. Kokuya neden olmaz. Geniş desen ve renk seçenekleri sunar. Polipropilen halılar su geçirmezdir. Fakat yağlı lekeleri kolay gösterirler. Salonunuzda, nemli ve ıslak alanlarda tercih edebilirsiniz.

 

Peluş

Peluş halılar uzun iplikleriyle kabarık, yumuşak ve sıcacıktır. Neme karşı dayanıklı, güçlü bir malzemedir. Farklı desen ve renklerle pek çok farklı alana uyum sağlar. Peluş halılarınızı salonunuzda, banyonuzda ve dinlenme alanlarınızda tercih edebilirsiniz. Küçük parçalar ve kırıntılar uzun ipliklerinin arasına girebileceğinden, yemek odasında kullanmanızı önermiyoruz.

 

Materyallerin Öne Çıkan Özelliklerine Göz Atalım

  • En parlak: ipek
  • En yumuşak: bambu
  • En sıcak: yün
  • En doğal: post
  • En minimal: hasır
  • En dayanıklı: polipropilen
  • En uygun fiyatlı: polyester
  • En pofuduk: peluş
  • En havadar: pamuk

 

2021 Trend halı modelleri nelerdir? başlıklı yazımızı görmek için lütfen 2021 Trend Halı Modelleri Nelerdir?  başlıklı blog yazımızı ziyaret ediniz.