Renk Rehberi

 

Renkler yaşamdaki pek çok tercihimize rehberlik ediyor. Çok eski çağlardan beri bizi çevreleyen dünyayı güzelleştirmek, ona kendimizden ve duygularımızdan bir şeyler katmak için ilk yaptığımız şeylerden biri renklendirmek.

 

Evde geçirdiğimiz zamana değer katmak, içinde huzurla yaşanacak alanlar oluşturmak için de renklerin gücüne başvuruyoruz. Kimi zaman kendimizi onların çekiciliğine bırakıyor, kimi zaman uyumu ve güzelliği yakalayabilmek için doğru rengi arıyoruz.

 

Peki halılarımız için doğru rengi nasıl seçebiliriz? Gelin birlikte bakalım.

 

 

Gündelik Yaşamda Doğru Renkler

 

Odanızın Boyutunu Göz Önünde Bulundurun

 

Renk tercihinde halınızı kullanacağınız odanın boyutu önemli bir unsur. Doğru rengi tercih ederek küçük bir odayı ferah hissettiren bir yaşam alanına dönüştürebilir, geniş bir odayı ise bütüncül ve derli toplu bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

 

Küçük odalarda ve dar alanlarda doğal tonlarda, açık renk halıları tercih etmek, algımızda odayı olduğundan daha büyük hale getirir. Eğer küçük odaları olan bir evde yaşıyorsanız, Halıcızade koleksiyonundan sarı, krem ve beyaz tonlarındaki halılara mutlaka göz atmanızı öneririz.

 

Geniş alanlarda ise ilgiyi koyu renkler kullanarak belli noktalarda toplamak, mekanın derinlik hissini artıracaktır. Koleksiyonumuzdaki siyah ve mavi halılar, odanızın alanını daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

 

Nasıl Bir Ortam Yaratmak İstediğinizi Düşünün

 

Renkler kimi duyguları çağırarak ortamın atmosferini doğrudan etkiler. Örneğin mavi, üzerimizde dinginleştirici bir etki bırakarak yoğunlaşmamıza yardımcı olurken, sarı daha enerjik ve neşeli hissetmemizi sağlayacaktır.

 

 

Zevklerinizin Size Yol Göstermesine İzin Verin

 

Renk seçimi konusunda kararsız kaldıysanız, cevabı kişisel zevklerinize bırakın. Giysilerinizde en çok tercih ettiğiniz rengi düşünün. Renginin cazibesine hayran olduğunuz hayvanları, doğal manzaraları gözünüzün önüne getirin. Yaşam alanlarınızın sizi yansıttığını unutmayın.

 

 

Işık Ve Gölgenin Renkleri Etkilediğini Unutmayın

 

Nesnelerin rengini algılamamızda ışığın ve gölgenin rolü oldukça fazla. Örneğin gün içinde odanızın içinde ışık değişimleri, halınızı farklı renklerde algılamanıza neden olacaktır. Halınız kendi rengini en iyi gün ışığında ortaya koyar. Fakat günün erken saatlerinde etrafımızı biraz daha sıcak renklerde algılarken, öğleye doğru daha soğuk renklerde algılamaya başlarız. Gün batarken çevremize yeniden sıcak renkler hakim olmaya başlar.

 

 

Beyaz rengin ışığı yansıttığını, siyah rengin ise emdiğini unutmayın. Az ışık alan bir alanda koyu renklerdense beyaza daha yakın olan açık renkleri tercih etmeniz alanı daha aydınlık gösterecektir. Çok aydınlık mekanlarda, koyu renk halılar dengelemek tercih edilebilir.

 

 

Kullanım Kolaylığı Sağlayacak Renkleri Tercih Edin

 

Açık renkte halılar, lekeyi daha çok gösterir. Bu nedenle insanların sıklıkla gelip geçtiği alanlarda koyu renk halılar daha kullanışlı olacaktır. Hareketli bir bebeğiniz varsa, küçük kazaları iyi gizlemesi açısından yine koyu renk halıları tercih edebilirsiniz.

 

Evcil hayvanınızın tüyleri de açık renk halıda kolay fark edilir. Temizlik ve bakım kolaylığı açısından koyu renkli halılar oldukça avantajlıdır, olası kazalarda da zararı açık renk halılara kıyasla daha az belli edecektir.

 

 

Dekorasyonda Renk Dengesi

 

Evinizi dekore ederken zevkinize ve karakterinize en uygun renk paletlerini oluşturabilmeniz için bazı önerilerimiz var.

 

60-30-10 Kuralı

 

%60-%30-%10 kuralı, mimari ve tasarımda renk paletleri oluşturulurken kullanılan bir yöntemdir. Siz de bu yöntemi kullanarak kendi renk paletinizi oluşturabilirsiniz.

 

Bir kentin “gri”, bir odanın “çok beyaz” olarak tarif edildiğini duymuşsunuzdur. %60, yaşam alanına hakim olan bu “havayı” ve genel rengi ifade eder. Duvarlar, halılar, koltuklar ve diğer yapı elemanları gibi alanın büyük parçalarının rengidir.

 

%30 ise, ana rengin yarısı kadar kullanılan ikinci destekleyici renktir. Perdeler, kapı ve pencereler gibi alanların rengidir.

 

%10, oran olarak diğerlerinden az olsa da, odanıza karakterini verecek renk olarak düşünmeniz de mümkün. %10 oranında kullanacağınız rengi etkili bir dokunuş, bir son rötuş olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Bu üç rengi aynı rengin koyu ve açık tonları olarak seçebileceğiniz gibi, birbirinin zıttı iki renk seçerek %10 oranında kullanacağınız renkle destekleyebilirsiniz.

 

3 Kuralı

 

İç mimarinin yanı sıra başka birçok sanat dalında da kullanılan 3 kuralına göre, bir rengin kendini göstermesi ve öne çıkması için en az 3 yerde kullanılması gerekir.

 

Örneğin halınızda siyahı tercih ettiyseniz onu siyah bir avize şık, siyah bir vazoyla destekleyerek renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

 

Renklerin Psikolojik Etkileri

 

Renklerin belli duygusal çağrışımlar yaratarak ruh durumumuzu etkilediği biliniyor. Renklerin temsil ettiği duygular kültürden kültüre küçük farklılıklar gösterse de belirli ortak etkilerden söz etmek mümkün.

 

Mavi

 

Birçok kültürde bilgeliği ve huzuru temsil eden mavi, yoğunlaşmamızı kolaylaştırarak daha verimli zaman geçirmemize ve dinginleşmemize yardım ediyor.

 

 

Halıcızade mavi renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade mavi halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Sarı

 

Pek çok araştırma, sarı rengin insana mutluluk verdiğini söylüyor. Yoğun kullanımında ise uykusuzluğa neden olabiliyor.

 

 

Halıcızade sarı renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade sarı halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Kırmızı

 

Kırmızı deyince birçoğumuzun aklına tutku ve aşk gelir. Kırmızı renk iştahımızı artırır, enerji verir.

 

 

Halıcızade kırmızı renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade kırmızı halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Yeşil

 

Yeşil, doğada en sık rastladığımız renklerden. Bu yönüyle bizi sakinleştiriyor, olumsuz duyguları uzaklaştırıyor. Yeşil, aynı zamanda bolluk ve bereketi simgeliyor.

 

 

Halıcızade yeşil renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade yeşil halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Siyah

 

Asaletin rengi olarak tanımlanan siyah, kullanıldığı alanlarda derinlik hissini artırıyor.

 

 

Halıcızade siyah renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade siyah halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

Beyaz

 

Beyaz, temizliğin, ferahlığın ve ışığın rengi, doğru miktarda ve dengeli kullanıldığında diğer renklerle kurduğu ilişki, onu hayatımızda vazgeçilmez kılıyor.

 

 

Halıcızade beyaz renk halı modellerini görmek için lütfen Halıcızade beyaz halı modelleri sayfasını ziyaret ediniz.

 

 

Salon Halısı Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir? başlıklı yazımızı görmek için lütfen Salon Halısı Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir?  başlıklı blog yazımızı ziyaret ediniz.