Tasarım & Dekorasyon Rehberi

 

Evinizi güzelleştirirken işinizi biraz olsun kolaylaştırmak için, dünyadaki tasarım ve dekorasyon trendlerini birlikte tanıyalım istedik. Zevklerinize ve yaşam tarzınıza en uygun dekorasyon stilini bulmanıza yardımcı olabilecek ipuçlarını, rehberimizde bulabilirsiniz.

 

Başlarken

Ev dekorasyonu ilk bakışta çok karmaşık bir konu gibi görünebilir. Onca seçenek arasından tercih yapmakta zorlandığınızı hissedebilirsiniz.

 

Nereden başlamalısınız?

Tüm evi aynı anda dekore etmek yerine dekorasyona küçük adımlarla başlamak kendi zevklerinizi yakından tanımanıza yardımcı olacak, sizi masraftan ve boşa harcanmış emekten kurtaracaktır. Zamanla farklı dekorasyon stillerini karşılaştırabilir, hangisinin sizin zevkinize daha uygun olduğunu görebilirsiniz.

 

 

Sadece Güzel Olması Yetmez!

Yaşam tarzınızla uyumlu olmayan bir dekorasyon stili uzun vadede rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Evinizi, içinde huzurla, rahatça vakit geçireceğiniz bir yaşam alanına dönüştürmek için dekore ettiğinizi unutmamalısınız.

 

Kişisel dokunuşları unutmayın!

Evinizde en çok siz vakit geçireceksiniz. Size en uygun dekorasyon stilini belirledikten sonra, evinize kendi renginizi katmaktan çekinmeyin. Evinizde sevdiğiniz nesnelere, hatıralara ve renklere yer açın.

Renk seçimine yardımcı olması için Renk Rehberi  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Stilleri Yakından Tanıyalım

İsmini sıkça duyduğumuz stillere ve trendlere yakından bakalım!

 

Modern

Keskin çizgiler, sade bir renk paleti, simetri ve geometrik biçimler… Modern tasarım geniş bir kavram olsa da, özünde çağın ihtiyaçlarına ve estetik tercihlerini yakalayan, sade ve şık dekore edilmiş evleri ifade eder. Ferah, kullanışlı ve sade bir evde yaşamayı hayal ediyorsanız, modern stil tam size göre olabilir. Modern döşenmiş evinizi simetrik desenlerle süslenmiş, soğuk ya da nötr renklerdeki sade halılarla tamamlayabilirsiniz.

 

 

Klasik / Geleneksel

Şatafatlı oymalarla bezenmiş mobilyaları, görkemli aksesuarları ve detaylarıyla geleneksel dekorasyon, yüzyıllardır geçerliliğini kaybetmeyen, zamansız stillerden biri. Cilalı, koyu renk masif mobilyalardan gözünüzü alamıyorsanız, geleneksel dekorasyon size göre olabilir. Geleneksel stilin vazgeçilmezi ise Anadolu ve İran desenleriyle dokunmuş halılar!

 

 

American Country & Çiçekli

Pastel renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı country stili, köklerini Amerika Birleşik Devletleri’nden alıyor. Çiçekli duvar kağıtları, el yapımı mobilyalar ve deri, bu stilde yine sıkça karşımıza çıkıyor. Nostaljik bir görünümden hoşlanıyorsanız ve el işçiliğine önem veriyorsanız, çiçek desenleri, postlar ve dokuma halılarla, country stili bir evi tercih edebilirsiniz.

 

 

Vintage / Retro

Ben bu çağın insanı değilim, eskilerde doğmalıydım diyenlerdenseniz, 40’ların ve 50’lerin şaşaasını günümüze taşıyan retro/vintage stili, yaşamak istediğiniz evin anahtarı olabilir. Metal ayaklı mobilyaların ve yuvarlak hatların öne çıktığı bu stili, eskitme Anadolu ve İran desenleri taşıyan dokuma halılar, patchwork ve kontrast renklerle tamamlayabilirsiniz.

 

 

Avant Garde

Deneysel olmaktan, hep yenisini aramaktan çekinmeyen bir stil avant garde. Ana renklerle yaratılan yüksek kontrast, metalik duvar kağıtları, geometrik formların yoğun kullanımı stilin öne çıkan özelliklerinden. Gerisi tümüyle hayal gücünüze ve kişisel dokunuşlarınıza kalmış.

 

Bohem

Kalıplaşmış stillerin dışında, iç dünyanızı özgürce yansıtabileceğiniz bir dekorasyon arayışındaysanız, bohem stili incelemenizi tavsiye ederiz. Bit pazarından toplanmış nesneler, kabarık yer minderleri ve Türk kilimleri ve modern mobilyalar, bohem stilin eklektik yapısında rahatlıkla bir araya gelebilir. Sıcak yaşam alanlarında komforun ön plana çıktığı bohem dekorasyon son yıllarda iç mimaride etkisini artırırken rahat ve huzurlu mekanlar oluşturmak için sıklıkla tercih ediliyor.

 

 

İskandinav

Tasarım ve mimari denince akla ilk gelen coğrafyalardan birisi İskandinav yarımadası. Kullanışlı ürünleri şık ve sade tasarımlarla bir araya getiren İskandinav stili, İskandinav halklarının sadelik, dayanıklılık ve fonksiyonellik tutkularının bir yansıması. Gün ışığından tümüyle faydalanabilmek için beyaz rengin öne çıktığı bu stilde aksesuar kullanımı oldukça kısıtlıdır. Geleneksel desenlerle süslenmiş hafif kilimler ise, İskandinav tarzının önemli bir parçası.

 

 

Fas

Kuzey Avrupa’nın turuncu, kırmızı ve yeşil gibi renklerini evlerimize taşıyan Fas stili, el oyması mobilyaları ve detaylı süslemeleriyle bir Doğu masalını çağrıştırır. Osmanlı tarzı minderler ve yatak başlıklar, Fas stilinde büyük bir yer tutar. Evinizi Fas stilinde dekore etmeye karar verirseniz, alışveriş listenize kırmızı ve mavi el dokuması halılar eklemeyi unutmayın!

 

 

Endüstriyel

19. ve 20. yüzyıl endüstriyel üretim alanlarının mimari özelliklerini tekrar eden bu stilde, metal, beton ve tuğla kullanımı öne çıkar. Bu stilde mekanik tesisat genellikle duvara gömülmez, görünür haldedir. Duvarlar kaba sıva, tuğla ya da işlenmemiş ahşaptandır. Koyu renk masif ahşap ve deri kaplama mobilyalar, genellikle bordo ve toprak tonlarındaki geleneksel desenli halılarla desteklenir.

 

 

Evinizdeki Ofise Kişiliğinizi Katın başlıklı yazımızı okumadıysanız hemen okumanızı tavsiye ederiz.