Sizi Jüt Halı İle Tanıştıralım

Sizi Jüt Halı İle Tanıştıralım

Halıcızade Halı Kilim tarafından yayınlandı


Nerede yaşarsak yaşayalım, ister bir apartman dairesinde istersek kentten uzak sakin bir evde, evimizde bize doğayı çağrıştıracak bazı nesnelere her zaman ihtiyacımız var. Doğadan uzak büyümüş olsak bile genetik mirasımız bizi her zaman bu tür çağrışımlar bulmaya itiyor. Özellikle birlikte deneyimlediğimiz şu sıra dışı günlerde çoğumuzun bitkilere merak salması yalnızca bir meşgale arayışıyla açıklanamaz elbette. Doğa her zaman çağırır!

Belirli hisler doğrultusunda, çoğu kez de özene bezene döşediğimiz evlerimizde bu türden çağrışımlar yaratmanın türlü yolu var: Renkler, canlı cansız çiçekler, e tabi bir de doğal ipliklerle dokunmuş halılar. Jüt halı, doğal hasır ve bambuyla birlikte bu alternatifler arasında dokusu, sağlamlığı ve görünüşüyle öne çıkanlardan biri.

Doğru halıyı bulma yolculuğunu keyifli kılmak için oluşturduğumuz Halıcızade Blog'da, gelin jüt halıları birlikte tanıyalım!

 

Hasır Jüt halı - Halıcızade

 

Kulağa İlginç Geliyor, Nedir Bu Jüt?

Jüt, adını üretildiği bitkiden alıyor. Sıcak ve nemli ortamlarda yetişen, on binlerce çeşiti bulunan bir tür jüt. Çok lifli, işlenmesi görece kolay ve ortaya çıkan iplik bakımından fazlasıyla sağlam olduğu gibi, Orta Doğu'da, Kıbrıs'ta ve ülkemizin kimi yörelerinde, muhliye ismiyle bilinen bir türünden çok leziz bir yemek de yapıldığı söyleniyor. Biz yiyenlerin yalancısıyız. :) Jüt iplikler, halı dokumacılığının yanısıra döşemelik kumaş üretiminde de kullanılıyor. Doğal sarımsı-kahverengi nedeniyle Muson bölgelerinde jüt altın iplik olarak da biliniyor.

Jüt halı, nemli ve zorlu iklimlerde yetişen diğer bitkilerden üretilen pek çok halı gibi oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip. Hızla çoğalan ve kolay yetiştirilen bir bitkiden üretilen jüt halı, geri dönüşümle yeniden üretime kazandırılabiliyor ve doğada çözünebiliyor. Bu yönüyle de doğa dostu bir alternatif.

 

Hasır Jüt halı - Halıcızade

Jüt Halı Kalabalığı Sever!

Zorlu coğraflayalarda yetişen bitkiler, hayatta kalabilmek için çeşitli savunma araçlarıyla donatılmıştır. Jüt halı, hammaddesinin güçlü lifleri sayesinde dayanıklı ve uzun ömürlü bir zemin oluşturur. Evinizde koridor, antre gibi alanlarda, mutfağınızda ve salonunuzda rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  Alışıldık alternatifler size sıkıcı geliyorsa, sıradışı bir görünüm için ofisinizde ve çalışma odanızda da tercih edebilirsiniz. Neden olmasın? Söz konusu dekorasyon olunca, tek limit kişisel zevkleriniz! Fakat neme karşı dikkatli olmakta fayda var. Doğal materyallerin çoğu gibi jüt halılar da neme dayanıksızdır.

 

Farklı Tasarım Üsluplarıyla Uyumlu

Jüt, -çoğunlukla görünümünün yarattığı- önyargıların aksine yalnızca rustik mekanlara ve köy evlerine değil, birçok farklı tasarım üslubuna iyi uyum sağlar. Jüt halı ve modern, İskandinav stili mobilyaları bir araya getirerek sakin ve huzurlu bir salon oluşturabilirsiniz. Koyu rengin ve ahşabın hakim olduğu mutfaklarda, jütün kendine has rengiyle hoş bir denge yakalayabilirsiniz. Desenli jüt halı kullanarak mekana kolaylıkla dinamizm kazandırabilirsiniz.

Kısacası konu jüt halılar olduğunda, düş gücümüzü bir parça serbest bırakmakta fayda var. Yumuşak dokusu ve kendine has renk tonuyla, dekorasyonda bize alan açan, denemeler yapmaya fırsat tanıyan bir tuval gibi jüt. Mekanda hem yumuşak bir zemin yaratmak, hem de bu zemine biraz renk katmak için başka halılarla kombine ederek kullanabilirsiniz. Mesela salonda, jütün üzerinde doğal post bir halı gibi. Düşüncesi bile güzel!

 

 


0 Yorumlar

Yorum bırak

Yorumunuzun yayınlanması için onaylanması gerekmektedir