Teknolojinin ve ulaşım olanaklarının gelişmesiyle birlikte bugün bir seçenek bolluğuyla karşı karşıyayız. Soframıza koyacağımız gıda, giyeceğimiz kıyafet, sereceğimiz halı bugün dünyanın dört bir yanında, envaiçeşit materyalden üretiliyor olabilir. Akrilik de bu materyallerden bugün halı üretiminde en sık karşılaştıklarımızdan biri. Nedir bu akrilik halı, neden bu kadar popüler? Sağlığımıza ve gündelik yaşamımıza etkileri neler? Kullanışlı mı? Gelin bu soruların yanıtlarına Halıcızade Blog’un yeni yazısında birlikte cevap arayalım.

Akrilik Halı Ne Anlama Geliyor?

Medeniyetimizin bu denli ilerlemesinin en önemli nedenlerinden biri, bir canlı türü olarak insanın çevresine uyumlanma becerisi hiç şüphesiz. Doğaya karşı güçlü ve zayıf yönlerimizi gözlemleyebiliyor, gerektiğinde ondan korunmayı da iş birliği yapmayı da iyi biliyoruz. Bu iş birliğinin örneklerinden biri hayvanları evcilleştirmemiz, yünlerini korunma ve konfor için kullanabilmemiz.

Akrilik halı, sentetik (doğada kendiliğinden bulunmayan, insanlar tarafından üretilen) bir elyaf çeşidi olan akrilikten üretilir. Akrilik sentetik malzemeler arasında yünün doğal özelliklerini en iyi taklit eden maddelerden birisidir. Üretimi ise yüne kıyasla daha düşük maliyetlidir. Fakat bu benzerlik, size akrilik halının yünün birebir alternatifi olduğunu düşündürmesin. Neden mi? Yazının devamında birlikte görelim.

 

Akrilik halı sağlıklı mı?

 

%100 Akrilik Halı Ne Demek?

Akrilik, kimi zaman başka sentetik ya da doğal ipliklerle karıştırılarak kullanılabilir. %100 akrilik halı başka tür iplik kullanılmadan üretilen halıları ifade eder.

Akrilik Halı Kaliteli Midir?

Akrilik halı, yapısı gereği doğada daha geç çözündüğü için oldukça uzun ömürlüdür. Ayrıca sıvıları emmediğinden, neme ve ıslanmaya karşı da daha dirençlidir. Küflenme ihtimali oldukça düşük olan halının bu özellikleri, aynı zamanda ürünü lekelere karşı da güçlü kılar.

Aşınması ve deforme olması çok zor olduğundan, yüksek trafik alan antre, koridor, salon gibi alanlarda sık tercih edilir. Suya ve lekeye dayanımı, akrilik halıları mutfak için de iyi bir alternatif haline getirmektedir. Sentetik bir materyal olmasına rağmen dokusu tatmin edici ve yumuşaktır.

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, akrilik halı yün halının birebir karşılığı olamaz. Bunun en önemli nedeni, elbette yünün doğal bir materyal olması. Fakat günümüzün üretim tekniklerini göz önüne alırsak, akrilik kaliteli, yüksek dayanımlı ve pek çok açıdan konforlu bir materyaldir. 

 

Akrilik halı nasıl anlaşılır?

 

Akrilik Halı Sağlığa Zararlı Mı?

Giysilerde ve halılarda kullanılan akriliğin bilinen toksik bir özelliği bulunmuyor. Bunun yanı sıra, alerji ve solunum yolu rahatsızlıklarınız bulunuyorsa akrilik halı sizin için iyi bir tercih olabilir. Küflenme olasılığı düşük olan akrilik halının iplik yüzeyi, alerjenleri püskürtebilir. Bu açıdan bakıldığında, sağlıklı olduğu söylenebilir.

 

Akrilik Halı Temizliği Nasıl Yapılır

 

Akrilik Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Akrilik halı bakımının görece kolay olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda sözünü ettiğimiz leke direnci ve dayanım, akriliğin bakımını avantajlı hale getiren en önemli özelliklerdir. Halılarınızı elektrik süpürgesiyle, halının yüzeyine zarar vermeyecek şekilde düzenli olarak süpürerek tozdan arındırabilirsiniz.

Doğru temizlik ürünlerini kullanarak, düşük sıcaklıklarda makinede yıkayabilirsiniz. Fakat akrilik halılarınızı makinede yıkayacaksanız, makinenin içinde başka bir giysi olmamasına dikkat etmelisiniz. Çeşitli kumaşlar, akrilik halınızın yüzeyine ve liflerine zarar verebilir, doku kaybına uğramalarına neden olabilir. Ayrıca akrilik halılar, profesyonel temizliğe de tümüyle uygundur. 

 

Akrilik halı nedir?

 

Akrilik Halı Evde Yıkanır Mı?

Akrilik halıların gerekli özen gösterilirse makinede yıkanabileceğini söylemiştik. Aynı şekilde nazik bir fırça ve doğru temizlik ürünleriyle elde de yıkayabilirsiniz. Elde yıkama yaparken ipliklere ve düğümlere zarar vermemeye lütfen dikkat edin. İşinin ehli profesyonellerin gerçekleştireceği özenli bir temizliğin hem hijyen hem de uzun ömürlü bir kullanım için daha iyi olabileceğini lütfen unutmayın.

 

Halıcızade tüm ürünler