Sözü hiç uzatmadan konuya hızlı bir başlangıç yapalım, oluşabilecek soru işaretlerini önceden giderelim. Daha sonra halı tüyleri konusunda uzun uzun konuşacağız.

Endişelenmeyin, yeni halıların büyük bir bölümü, kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde tüylenir. Halı tüyleri her zaman kötüye işaret değildir. Halınızın kullanım ömrünü kısaltmaz.

Halıların üzerinde, dokundukları materyale ve dokuma tekniğine bağlı olarak bazı gevşek iplikçikler bulunur.

Özenle seçerek, çok da beğenerek aldığınız halınızı mekanınıza serdiğinizde, üzerinde hareket edildikçe bu serbest iplikler yani halı tüyleri yüzeyden kurtulur. Bu süreci halınızın yeni mekanına alışma, hareket yoğunluğuna ve kullanım alışkanlıklarınıza uyum sağlama dönemi olarak düşünebilirsiniz. Halı da adeta yaşayan bir organizma gibidir. Ve halı tüyleri tıpkı arılar gibi endişeyi hisseder! :)

Yeni Halı Tüyleri Nasıl Temizlenir?

 

Bu tüylenme zaman içinde epey azalacak, hatta belki de bitecektir. Gelin bu karşılıklı alışma sürecini nasıl daha kolay atlatabileceğimize yakından bakalım.

1. Elektrik Süpürgesi Kullanın

İlk çözümümüz, en basit ama en etkili çözüm aslında. Halınızı düzenli olarak elektrik süpürgesiyle süpürmek, halınızı halı tüyleri ve tozlardan arındırdığı gibi, tüylenmenin de zaman içinden ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Fakat temizlik aşkına halınızı hırpalamamaya, mümkün olduğunca nazik bir şekilde süpürmeye dikkat etmelisiniz. Halınızı daima ipliklerin yattığı yöne doğru süpürmelisiniz. Ayrıca süpürgenizin fırça aparatı, ipliklerin daha da gevşemesine ve halı tüyleri sorunun artmasına neden olur. 

Halı süpürme üzerine detaylı ipuçlarını, Çift Düğüm YouTube kanalımız için hazırladığımız Halı Terapisi'nin ilk bölümünde bulabilirsiniz.

 

2. Halınızı Süpürürken Üzerindeki Eşyaları Kaldırdığınızdan Emin Olun

Halınızı elektrikli süpürge ile temizlerken, üzerindeki sehpa, koltuk gibi eşyaları kaldırdığınızdan ve halının üzerini tümüyle boşalttığınızdan emin olun. Halınızı süpürürken halı ya da üzerindeki eşyalar kontrolsüz bir biçimde hareket edecek olursa, halınıza zarar verebilir, halı tüyleri ortadan kalksın derken daha çok tüylenmeye neden olabilirsiniz.

 

3. Yün Halılarınızı Tıraşlayabilirsiniz

Ama bunun çok özen gerektiren, riskli bir işlem olduğunu lütfen unutmayın. Halılar özenli kullanıldığında çok iyi birer ev arkadaşıdırlar. Güzel hatıralarımız için bir zemin oluştururlar. Bu nedenle doğru şekilde yapabileceğinizden emin değilseniz, bu adımı lütfen göz ardı edin.

Yün halıları ilk kullanmaya başladığınızda halı tüyleri ile birlikte minik yumaklar da ortaya çıkabilir. Özenle süpürdüğünüz halınızda beliren bu çıkıntıları çok keskin bir makas ile, dikkatlice kesebilirsiniz. Fakat bunları elinizle çekiştirmeyin ve koparmaya çalışmayın. Halınız bu durumdan ciddi zarar görebilir.

 

4. Halınızı Vurarak Temizlemeyin

Halı tüyleri ve tozdan kurtulmak için halınızı sert bir cisimle vurarak temizlemek ilk bakışta çok iyi bir fikir gibi görünebilir. Fakat bu yöntem uzun vadede halınızda ciddi deformasyonlara neden olabilir.

 

5. Eğer İmkanınız Varsa, Temizlikten Sonra Hafifçe Silkeleyin

Halınızı dikkatlice temizledikten sonra, yüzeyde kalan halı tüyleri ve tozları halınızı açık havada hafifçe silkeleyerek giderebilirsiniz.

 

6. Halı Kaydırmaz Kullanın

Halı kaydırmaz, kişisel güvenliğimiz için önemli olduğu kadar halımızın uzun ömürlü kullanımı için de faydalı bir araç olabilir. Özellikle yeni halılar kaydıkça, itildikçe ve çekildikçe yıpranabilir. Bu durum da daha çok tüylenmeye neden olabilir.

 

Halıcızade Ankara