●    Ürünüm kargoya verilmesine rağmen henüz teslim edilmedi, ne yapmalıyım?

 

Paketleme ve kargolama işlemini en hızlı şekilde yapsak da, kargo kaynaklı gecikmeler oluyor, size iletilen kargo takip numarasıyla kargo firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

●    İade işlemleri için ne kadar sürem var?

 

Ürün tesliminden itibaren 14 gün içerisinde sebep belirtmeden iade işlemini yapabilirsiniz.

 

●    Kullanmadığım halılarım var, almak ister misiniz?

 

Halınızın detaylı fotoğrafını iletirseniz alım için uygun olup olmadığını ve fiyat detaylarını sizinle paylaşabiliriz.

 

●    Halımı boyamak istiyorum, yardımcı olur musunuz?

 

Halıların boyanma sürecindeki renk tonlamaları oldukça önemli, sonuçlarla gelebilecek olası hayal kırıklıklarının önüne geçmek için maalesef siparişle halı boyamıyoruz.

 

●    Beğendiğim bir desen var, benim için üretir misiniz?

 

Özel üretim halılarda farklı materyal ve dokuma seçenekleriyle hizmet veriyoruz, beğendiğiniz tasarımları iletirseniz detayları sizinle paylaşabiliriz.

 

●    Halımı yıkamaya verdim, yanlış işlem sonucu zarar gördü, ne yapabilirim?

 

Yıkama yapan firmaya faturanızı ibraz ederek hukuki yönden tazmin edilmesini talep edebilirsiniz, veya ürününüzü Halıcızade’ye gönderirseniz bilgi/ekspertiz dökümanı hazırlayarak size yardımcı olabiliriz.

 

●    Halıya çay döküldü, ne yapmalıyım?

 

Halınızı ters çevirip arkasından ılık su dökerek lekenin ipliklere nüfuz etmesini önleyerek işe başlamalısınız. Sonrasında beyaz sabunlu nemli bez yardımıyla bastırmadan kompres yapabilirsiniz. Akabinde sadece suyla ıslattığınız nemli bir bezle durulama işlemi yapabilirsiniz. Maalesef çay, kahve, vişne suyu ve şarap, en zor lekelerin başında geliyor ve özellikle doğal materyaller ile üretilmiş bir halıya nüfuz ederse tamamen çıkması oldukça zor.